Hormonok, várandósság és szemszárazság, te jó ég!
A várandósság egy olyan utazás, amelynek során szükségszerűen bekövetkeznek hormonális változások. Ezért a várandós nők hajlamosak pszichoszomatikus állapotokra és érzékenyek láthatatlan betegségekre, például krónikus szemszárazságra.1 Mivel a terhesség hormonális és anyagcsereváltozásokkal jár, ezért az ilyen változások érinthetik a szemek szöveteit is. A szemszárazság nem szükségszerűen kell, hogy befolyásolja a várandós nők mindennapi életét. Megfelelő információval, ezek a nők megerősödhetnek, hogy egész életükre szóló szokásokat alakítsanak ki az egészséges szemápolás érdekében.
A szemszárazság előfordulása várandós nők körében 40,8%1, ami majdnem fele az összes várandós anyukának, akik a szemszárazság terhével küzdenek. A várandósság számos lemondással járhat, a gyógyszerektől az élelmiszerekig, de a szemszárazságra szánt megoldások olyan egyszerűek is lehetnek, mint apró szokások megváltoztatása.
A várandós nőknél a szemszárazság tünetei erősebbek lehetnek az azonos életkorú nem állapotos nőkhöz viszonyítva.1 A trimeszterek között a szemszárazság tünetei fokozódhatnak, ahogy a test hormonális változásokon megy keresztül. Valójában a harmadik trimeszterben a legerősebbek a tünetek az ösztrogén és a progeszteron növekedése miatt.2 Ezek a hormonális ingadozások hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a várandós nők érzékenyebbek legyenek a depresszió és a szorongás tekintetében.1 Minden erőfeszítés, hogy enyhítsük a terhességgel járó nehézségeket létfontosságú, azonban a szemszárazság nem kell, hogy része legyen ezen kíhívásoknak.
Minden hormonnak szerepe van életünk számos területének szabályozásában, beleértve a hangulatot, alvást, éhséget és még többet; ennek következtében befolyásolva az életminőségünket. Így a várandós nők életminőségét közvetlenül érintik a tesztoszteron, az ösztrogén és a progeszteron hormonális ingadozásai. Terhesség alatt nő a TBP és a DHEA hormonszint, mindkettő a harmadik trimeszterben éri el csúcspontját. Ez a fokozódás végül csökkenti a tesztoszteron kiválasztó hatását a meibom mirigyekre, könnytermelő mirigyekre és az ösztrogénre.2 Továbbá, ahogy a hormonok kezdenek egyensúlyba kerülni a várandósság után, a szemszárazság tünetei csak a szülés után hat hét elteltével enyhülnek.2 Hormonális változások normálisak, de a szemszárazság tünetei nem feltétlenül kell, hogy részei legyenek ennek a folyamatnak.
A babavárás során bekövetkező sok hormonális, testi és életmódbeli változás között a szemszárazságnak a legritkábbaknak kellene lennie egy hamarosan édesanyává váló nő aggodalmai között. Az OcuWellness közösség része lehet a wellness-útnak, segítve a szemeket érintő egészséges szokások elősegítését és a szemszárazság tüneteinek megelőzését a várandósság időszakában.
Egy mottó, ami hasznos lehet:
A letölthető OcuWellness widget egy szokásépítő eszközt kínál, amely egyszerű emlékeztetőkkel segíti szemei egészségének megóvását, miközben például számítógépen nézelődik a babaáruházakban. További információért arról, hogy a digitális kijelzők hogyan befolyásolhatják szemszárazságát, olvassa el a témával kapcsolatos részt itt: Tud-e a túl sok képernyő használat szemszárazságot okozni.
A várandós nők más szempontokat is figyelembe vehetnek a szemszárazság tüneteik kezelése során, amelyek teljeskörű megközelítéssel gondoskodnak általános egészségükről. Például a táplálkozás kulcsfontosságú szerepet játszik a terhesség alatt, így ha többet szeretne megtudni arról, hogy a táplálkozás hogyan befolyásolja a szemszárazság tüneteit, és hogyan lehet bizonyos táplálkozási elemeket beépíteni az étrendbe, olvassa el legújabb bejegyzésünket itt: Táplálkozás és szemszárazság blog.
A várandósság sokak számára kényes időszak, és minden terhesség más és más. Több ismerettel a kockázati tényezőkről és a szemszárazság kezelésére szolgáló megoldásokról, a várandós nők jobban összpontosíthatnak az általános egészségükre és a változó hormonokra anélkül, hogy szemszárazság tüneteitől szenvednének.
- A hozzászóláshoz be kell jelentkezni